I bokslutskommunikén för 2019 redovisas resultatet efter skatt för den sålda webbhotellverksamheten på raden Avvecklad verksamhet i koncernens resultaträkning. Koncernens redovisade nettoomsättning och rörelseresultat avser koncernens kvarvarande verksamhet, IT-infrastruktur & Molntjänster[1], och koncerngemensamma kostnader.
Under fjärde kvartalet 2019 har Binero Group sålt webbhotellverksamheten till Loopia AB. Köpeskillingen uppgick till 384 Mkr och nettovinsten blev 232 Mkr. Kassaflödet från försäljningen var 333 Mkr.
På en extra bolagstämma den 9 december beslutades om en utdelning på 3,00 kronor per aktie, totalt 59,7 Mkr, vilken utbetalades till aktieägarna den 16 december 2019. Styrelsen föreslår att den ordinarie stämman tidigareläggs till den 15 april och en ytterligare utdelning på 8,50 kronor per aktie.
Kvartalet oktober – december 2019
Perioden januari – december 2019
Väsentliga händelser efter periodens utgång
VD kommentar
Försäljningen av webbhotellverksamheten klar – nu siktar vi på tillväxt.
Avyttringen av webbhotellverksamheten slutförd
Under sista kvartalet 2019 slutfördes överlåtelsen av webbhotellverksamheten till Loopia AB. Avyttringen innebär att Binero Group nu helt renodlat sin inriktning till professionella IT-tjänster för företagsmarknaden. Avyttringen är slutfasen på den omstrukturering av bolagets verksamhet som pågått under de senaste åren, där vi gått från att vara en stark aktör på marknaden för domännamn, webbhotell och kringtjänster, till att bli en helhetsleverantör av moln- och infrastrukturtjänster för företag. Den framgångsrika försäljningen av webbhotellverksamheten resulterade i en extra utdelning i december 2019 och styrelsen föreslår framflyttning av årsstämman och utdelning, totalt kommer 11,50 kronor per aktie eller 228,7 Mkr att delas ut till aktieägarna i Binero.
Försäljning och resultat
Årets nettoomsättning uppgick till 34,7 (28,8) Mkr, en ökning med 20%. Binero hade avtalade årliga intäkter, så kallad ARR (Annual Recurring Revenues) på 35,9 (28,2) Mkr vid utgången av fjärde kvartalet och totalt cirka 500 kunder. Rörelseresultatet, EBIT, uppgick till -30,4 (-30,2) Mkr. Vi fortsätter vårt arbete med att anpassa våra koncerngemensamma kostnader till storleken på den kvarvarande verksamheten.
Marknaden för molnbaserade infrastrukturtjänster växer
Svenska företag och organisationer ställs dagligen inför växande krav och förväntningar på att öka digitaliseringsgraden. Ofta begränsas handlingsutrymmet av ett ständigt närvarande kostnadsfokus. Satsningar på digitalisering kräver tydlig affärsnytta för verksamheten och slutkund. För att undvika obehagliga överraskningar vill man ha en förutsägbarhet i kostnaderna. Allt fler företag och organisationer investerar därför i olika typer av skalbara och flexibla molnlösningar. Jag vill lyfta fram två starka trender som dominerar utvecklingen; det publika molnet och hybridmoln.
Bineros egen publika molnlösning binero.cloud har nu varit i gång i ett år och det är glädjande att se att kundernas intresse och efterfrågan ökar. Med ett fokus på såväl säkerhet och prestanda som på miljö och hållbarhet kan vi erbjuda en publik molntjänst i absolut världsklass – och ett starkt svenskt alternativ till de internationella molnjättarna. All data lagras i ett svenskägt datacenter på svensk mark och lyder därmed enbart under svensk lagstiftning – och omfattas inte av regleringar som till exempel amerikanska Cloud Act.
Allt fler företag har också investerat, eller planerar att investera, i hybridmoln. Det visar en ny undersökning från analysföretaget Vanson Bourne, som utförts på uppdrag av Nutanix. Hela 85 procent av de 2 650 tillfrågade IT-beslutsfattarna menade att detta var deras idealiska och önskade IT-modell för framtiden.
Vidare ser vi en allt större medvetenhet och kravställning från kunderna kring en hållbar IT-leverans i alla led – inte minst genom ett stort intresse för vårt nya klimatsmarta datacenter. De senaste månaderna har vi genomfört flera visningar för potentiella kunder. Debatten kring dataintegritet och var och hur data kan och bör lagras i molnet, är en annan fråga där vi erbjuder tydlighet och transparens för att fullt ut möta kundernas behov. Detta kombinerat med en svensk och lättillgänglig support, och möjligheten för kunden att i en nära relation med oss skräddarsy lösningar, ger vårt erbjudande både bredd, flexibilitet och trovärdighet.
Binero – ett naturligt val för molnbaserade tjänster och IT-infrastruktur
Nu rustar vi för tillväxt och jag ser med tillförsikt fram emot ett spännande 2020. Redan under mina första veckor som VD har jag känt av att vi är ett hungrigt bolag på väg uppåt. Vi kommer nu att väsentligt utöka våra marknadsföringsinsatser för att ännu bättre nå ut till marknaden och våra målgrupper, samtidigt som vi även förstärker vår försäljningsorganisation. Siktet är inställt på att ta en ledande position på den svenska marknaden som leverantör av klimatsmarta och säkra molnbaserade tjänster och IT-infrastruktur för små och medelstora företag och organisationer.
Stockholm i februari 2020
Charlotte Darth, VD Binero Group