det är vi som är binero

På Binero arbetar vi utifrån principerna: Integritet och öppenhet i allt. Ständig utveckling och vi lär oss tillsammans. Alltid med ansvar för vår långsiktiga påverkan. Möt teamet som formar moln för hållbar digital utveckling!

binero - ett molnbolag på tillväxt

Genom stark laganda, lyhörd produktutveckling och värdeskapande samarbeten har vi tillsammans uppnått vårt mål om att kunna erbjuda marknaden en lokalproducerad molntjänst som är både högpresterande och långsiktigt hållbar.

Men vi vilar inte där. Tvärtom ökar vi utvecklingstakten ytterligare under 2021. Binero ska fortsätta växa tillsammans med våra kunder och partners, så att de kan realisera ytterligare värde från sin investering i vår helsvenska molnplattform.

Alex Häggblom

Operations
support@binero.com

Alexander Byström

Service Delivery & Support
support@binero.com

Alexander Eriksson

Operations
support@binero.com

Anders Ödman

Partnerskap
anders.odman@binero.com

Andreas Dilworth

DevOps Engineer
support@binero.com

Andreas Stenudd

Service Delivery & Support
support@binero.com

förstärkt team inom kund, marknad och försäljning

Binero arbetar i nära samarbete med våra kunder, med stort fokus på lyhördhet för marknadens behov och anpassning efter betydande tekniktrender.

Ett resultat av detta är att vi under året fått förtroende från nya kunder inom exempelvis iGaming & Gaming, HealthTech, IoT samt SaaS.

Charlotte Darth

Chief Executive Officer
charlotte.darth@binero.com

Elin Berglund

Sales & Client Executive
elin.berglund@binero.com

Emil Waldersten

Chief Technology Officer
emil.waldersten@binero.com

Gustav Jerner

Support
support@binero.com

Håkan Tenor

Customer Success Manager
hakan.tenor@binero.com

Jenny Löfgren

Redovisningschef
ekonomi@binero.com

binero - ett sammansvetsat team även på distans

Ingen hade kunnat förutspå att världen under 2020 skulle uppleva en pandemi som påverkade
alla delar av samhället.

Tack vare en redan digitaliserad arbetsmiljö och kultur, kunde vi på Binero snabbt ställa om till distansarbete i mars 2020. Vi är stolta över att under året ha levererat på vår planerade utvecklingsresa, trots utmanande förhållanden.

Joakim Högberg

Service Delivery Manager
support@binero.com

Johan Edlund

Product Manager
johan.edlund@binero.com

Johan Wedin

Chief Operating Officer
johan.wedin@binero.com

Kjetil Jensen

Security & Compliance Engineer
support@binero.com

Kristoffer Forsberg

Service Delivery & Support
support@binero.com

Linda Siwe

Chief Commercial Officer
linda.siwe@binero.com

vi <3 openstack

Vi står för maximal flexibilitet genom att basera vår molninfrastruktur på öppen källkod och öppna standarder.

Vi anser att en modern molnleverantör ger sina kunder frihet att kunna byta såväl samarbetspartner som IT-arkitektur om de inte är nöjda.

Melker Nilsson

Operations
support@binero.com

Monica Hjertstrand

Sales & Client Executive
monica.hjertstrand@binero.com

Tobias Urdin

Cloud Infrastructure Architect
support@binero.com

Victor Souza

Cloud Specialist & Solution Architect
victor.souza@binero.com

Åsa Gislason

Chief Financial Officer
asa.gislason@binero.com